Jak se uzemnit?

Asi každý čas od času mívá pocit, že jaksi “lítá ve vzduchu”, že by se potřeboval jakoby uzemnit, uklidnit se, zbavit se napětí, stát pevně na nohou a být ve svém životě či myšlenkách jaksi pevnější. Tento pocit může mít mnohé duševní či vnější příčiny, příliš mnoho myšlenek a emocionálního vypětí a podnětů, málo procítěné napojení na své fyzické tělo, atd.

Když začnete na internetu pátrat po “uzemnění”, zjistíte, že existuje mnoho více či méně esoterických technik jak se dá uzemnit. Od různých dechových cvičení, meditací, vnímání vlastního těla a jeho podstaty až po vědomé napojování se na Matku Zemi.

My se ale podíváme na jiné možnosti uzemňování, které jsou také velmi zajímavé a o poznání více hmatatelnější. Pojďme si nejdříve odpovědět na několik zásadních otázek.

Proč je uzemňování dnes tak důležité?

Žijeme ve velmi elektrifikované době, a ať chceme nebo ne, tak je kolem nás stále více spotřebičů a věcí jež vyzařují kolem sebe silné elektrické pole. Ať už se jedná o nízkofrekvenční pole jako je v zásuvkách a přívodních kabelech, nebo vysokofrekvenční, které generuje Wifi, mobilní telefony atd.

Tato všudypřítomná pole indukují v našem těle elektrické napětí, které nášim tělům v dlouhodobém horizontu mohou způsobovat nekomfort a zvyšovat pravděpodobnost onemocnění (bolesti hlavy, imunitní problémy, nespavost, atd.).

Stále více lidí trpí chronickými záněty v těle a problémy se spánkém lidé většinou už ani neřeší, dokud jim únava a vyčerpání nezačnou omezovat kvalitu života.

Ano, hektický způsob života a stres – to je nejspíše moto dnešní doby. A co ten pocit, když je dovolená – u moře nebo na horách. Tělo si odpočine a zklidní se. Vážně si myslíte, že je to jen tím, že zrovna nepracujete? Tak zkuste někdy po náročném dni v práci jít ven, lehnout si do trávy, odložit mobil a jen chvíli být nebo si zdřímnout, půl hodinka a budete jako vyměnění. Tělo se zklidní a zbaví napětí. Mnohdy se nám také protřídí myšlenky a srovnají priority, ale to už je zásluhou přírody a klidu, který jsme si dopřáli.

Co je to uzemnění z pohledu vědy?

Uzemnění v elektrickém smyslu znamená spojení s elektrickým potenciálem země. Tedy když např. stojíte bosýma nohama na zemi jste uzemnění. Nebo když se dotknete třeba vašeho radiátoru nebo vany, které jsou obvykle uzemněny.

Planeta Země nám poskytuje neomezený zdroj negativně nabitých volných elektronů. Tyto volné elektrony se při kontaktu s naším tělem šíří v tkáních a neutralizují kladně nabité volné radikály v těle. Díky tomu zůstává napětí těla nízké. V případě velkého množství volných radikálů v těle, vznikají záněty a ty stojí za vznikem většiny nemocí.

Jak se fyzicky uzemňovat?

Bosá chůze (barefoot) a uzemňování

Projděte se bosí po trávě a pocítíte jemný chladivý uklidňující pocit… právě jste se přirozeně uzemnili. Ale pozor, neplatí to pro různou barefoot obuv, kde je podrážka z umělých hmot. Musíte se opravdu dotýkat chodidly země (louka, park, les, zpevněná hliněná cesta…).

Plavání či ponoření do vody

Plavání v přírodě je další ze skvělých a velmi účinných možností uzemňování. Výhoda je v tom, že s vodou je v kontaktu celé tělo. Možná proto jsme z dovolené u moře tak krásně a hluboce odpočinutí.

Mnoho lidí Vám řekne, jak se jim vždy u moře zlepší zdravotní stav – ať už kožní nebo respirační onemocnění či psychika. A nikde se nevyspí tak dobře jako u moře po celodenním koupání.

Zajímavou skutečností je i to, že jediným místem doma, kde obvykle býváme uzemněni je vana plná vody… kovové vany jsou totiž dle českých norem vždy uzemněny, takže taková dlouhá relaxační koupel má další benefit a tím je uzemnění.

Použití uzemňovacích podložek či prostěradel

V životě mnoha lidí není prostor k uzemňování se venku (nebo si to alespoň myslí). Ráno se ze svých bytů v x-tém patře přesunou v obuvi do práce či školy, kde jsou také v obuvi a x-tém patře a odpoledne či večer se opět vrátí do svého bytu. Pokud touží po sportu – většinou vyrazí do fitka, na kurty či běhat – vše v pečlivě zvolené obuvi.

Naštěstí existuje způsob, jak se uzemnit doma bez jakékoliv námahy. Díky uzemňovacím prostěradlům budete uzemněni po celou dobu spánku. Tyto prostěradla zprostředkovávají právě již zmíněný elektrický kontakt se zemí a tím pádem se člověk při kontaktu s nimi uzemňuje.

Samozřejmě to nemůže plně nahradit bosou chůzi či plavání v přírodě (čerstvý vzduch a zvuky přírody mají své kouzlo), ale po elektrické stránce se tak člověk opravdu uzemní a zbaví se tělesného napětí (což je mimochodem velmi jednoduše změřitelné obyčejným voltmetrem). To je zvláště přínosné v době spánku, protože tak umožníme svému tělu lépe regenerovat a uzdravovat se.

Pokud přes den trávíte více času na jednom místě, tj. u počítače nebo televize, přijde vám vhod univerzální uzemňovací podložka. Je to taková menší, měkká podložka, která najde své místo na gauči nebo pod klávesnicí, nohama či na židli.