Výzkum zánětu a imunitní reakce pomocí uzemnění


Účinky uzemnění na zánět, imunitní reakci, hojení ran a prevenci a léčbu chronických zánětlivých a autoimunitních onemocnění

Journal of Inflammation Research, 2015, 24. března. (Plné znění k dispozici).

Oschman, James L, Chevalier G, Brown R.

Shrnutí:

Jedná se o souhrn výzkumných studií a zkušeností o účincích uzemnění na hojení ran, prevenci a/nebo léčbu chronických zánětů a autoimunitních onemocnění a na reakce imunitního systému.

Přináší přehled prvních studií o účincích uzemnění, například studie Ghalyho a Teplitze, která prokázala normalizaci noční hladiny kortizolu u 12 osob po spánku na posteli s uzemňovací podložkou. Přináší také přehled pilotní studie Browna, Chevaliera a Hilla o uzemnění a jeho účincích na bolestivost svalů s opožděným nástupem (DOMS). Tato studie dospěla k závěru, že uzemnění může změnit aktivitu imunitního systému a pomoci při zotavování po zranění z DOMS.

Obsahuje fotografie ran, které se díky uzemnění hojily rychleji, a nabízí teorii, jak volné zemské elektrony procházejí tělem a snižují zánět.

Dochází k závěru, že uzemnění je jednoduchá a přirozená zdravotní strategie boje proti zánětům a podpory imunitní reakce.


Mohou elektrony působit jako antioxidanty? Přehled a komentář

Journal of Alternative and Complementary Medicine, 2007, 13 (9): 955-967. (Plný text k dispozici).

Oschman, J.

Shrnutí:

Tento přehledový článek se zabývá dřívějším výzkumem uzemnění a jeho účinků na lidský organismus. Poskytuje přehledné shrnutí různých studií Ghalyho, Teplitze, Chevaliera, Moriho a Oschmana.

Naznačuje, že volné elektrony ze země působí jako přírodní antioxidanty, když se dostanou do těla skrze kůži. Tím mohou pomoci omezit různé druhy zánětů, včetně chronických nebo dlouhodobých zánětů, které přispívají k mnoha moderním onemocněním – od artritidy po Alzheimerovu chorobu, ekzémy a další.

Pro lepší pochopení vlivu uzemnění na organismus odkazuje Oschmann na průkopnickou práci H. Selyeho, který zkoumal vztah mezi zánětem a hladinou kortizolu. Jeho poznatky ukázaly, že dráždivé látky vyvolávají různé stupně zánětu a že kůra nadledvinek produkuje hormony, které zprostředkovávají a modulují zánětlivé reakce. Víme, že uzemnění přes noc (během spánku) normalizuje noční hladinu kortizolu. To dále podporuje tvrzení, že uzemnění může zmírnit zánět.